Ako nenaletieť pri kúpe papagája

     Ak uvažujete o kúpe papagája a nechcete naraziť na pochybných priekupníkov, je dobré dodržiavať niekoľko zásad.

Zhromaždite si čo najviac informácií pred nákupom a to z literatúry, internetu alebo od skúsených chovateľov. Starostlivo si premyslite, akého papagája chcete a koľko ste ochotní investovať. Uvedomte si, že papagáj je nie spotrebný tovar, ale živý tvor, ktorý sa dožíva veľa rokov a  väčšie druhy niekoľko desaťročí. 

Neodporúčame kupovať veľké papagáje v kamenných predajniach, kde vám nedokážu povedať životopis papagája ani jeho vlastnosti a návyky. Obráťte sa na skúsených chovateľov a oni vám pri výbere poradia. Overte si ich chovateľskú prax. Nekupujte prvého papagája, čo uvidíte. Skúsený chovateľ vám bude vedieť prezradiť o vami vybranom papagájovi všetky dôležité informácie ako sú - z akých rodičov pochádza, ako bol kŕmený, aké má povahové vlastnosti. Skrátka odpovie vám pravdivo na všetky otázky a poradí ako sa o papagája starať a kŕmiť ho, aby zmena majiteľa mala na papagája minimálny vplyv. 
Veľkým oblúkom sa treba vyhnúť chovateľom, ktorí odmietajú vašu návštevu u neho a odber vám navrhnú niekde na neutrálnom mieste, neumožnia vám sledovať rast papagája / ak ste sa rozhodli pre ručne dokŕmeného papagája /, alebo vám ponúkajú podozrivo nízku cenu. Rozhodli ste sa investovať nemalé peniaze a preto nešetrite na nesprávnom mieste. Nízka cena zvyčajne znamená, že niekde je zrada: vták pochádza z podozrivých zdrojov, chovateľ používa pri dosahovaní úspor lacné nekvalitné krmivo, alebo má papagáj skryté vady.
Dobre skontrolujte zdravotný stav papagája. Musí byť operený, aktívny a musí preukázať prirodzenú zvedavosť. Ak si kúpite mladého ručne dokŕmeného papagája, musí byť schopný prijímať potravu bez manuálneho dokrmovania. Tvrdenie, že vták si lepšie zvykne ak ho budete dokrmovať pár dní vy, je podvod, ktorý často zneužívajú nepoctivý chovatelia k tvrdeniu, že smrť papagája ste si spôsobili sami nesprávnym kŕmením. V najlepšom prípade sa môže stať, že budete musieť papagája dokrmovať do konca svojho života, pretože obdobie, v ktorom je možné navyknúť papagája - mláďa na normálnu stravu je relatívne krátke.
Poctivý chovateľ zahŕňa do ceny za papagája i základné veterinárne vyšetrenie a určenie pohlavia analýzou DNA. Zvlášť trvajte na doložení vyšetrenia na  PBFD.
Prakticky na všetky druhy veľkých papagájov  sa vzťahuje povinnosť podľa medzinárodného dohovoru CITES. V praxi to znamená, že vták musí byť označený nedeliteľným krúžkom s číslami podľa vyhlášky, alebo čipom. Registračné číslo musí byť vyznačené na registračnom formulári, kde je názov druhu, vedecký názov druhu a jeho pôvod. Registračné dokumenty vám musia byť predložené s vtákom v čase jeho predaja. Rozhodne odmietnite papagája bez týchto dokumentov. Sami by ste sa vystavili riziku sankcií za porušenie zákona a dokonca zabaveniu papagája úradmi. Skúsený chovateľ vám všetky tieto dokumenty poskytne a poradí ako postupovať pri prihlásení papagája na príslušnom okresnom úrade, odbore starostlivosti o životné prostredie.

Na záver zhrnieme doklady ktoré budete od chovateľa potrebovať:

- platnú výnimku zo zákazu komerčných činností / formou potvrdenia /

- doklad o nadobudnutí / kúpnu zmluvu /

- vyplnenú druhovú kartu

v prípade ak budete chcieť poradiť, radi to urobíme na : poradna@petparadise.sk