Ako vybrať klietku pre papagája

Správny výber klietky pre Vášho papagája je veľmi dôležitý - zamyslite sa koľko času trávi Váš papagáj v klietke (v noci, keď ste v práci, nemáte čas atď.). Preto je veľmi dôležité, aby sa cítil v klietke komfortne, ale hlavne aby bola bezpečná. Na druhej strane je fakt, že sa jedná o najväčšiu investíciu po kúpe papagája a preto sa oplatí výbere klietky venovať dostatok času a neorientovať sa iba podľa ceny.

klietka

Bezpečnosť je najdôležitejšie kritérium, z ktorého by sme mali vychádzať. Zranenie môže byť najrôznejšie od malých odrenín pazúrov až po udusenie. Bezpečné klietky a voliéry by mali spĺňať nasledujúce podmienky:

materiál, z ktorého je vyrobená klietka musí byť zdravotne nezávadný a ošetrený zdravotne nezávadnou povrchovou úpravou . Úplne nevhodné je pozinkované pletivo, prípadne železný materiál bez dodatočnej povrchovej úpravy. Zinok aj hrdza sú pre papagája toxické a môžu spôsobiť aj smrť. Vhodný materiál je oceľ s povrchovou úpravou práškovou farbou, ktorá má atesty na zdravotnú nezávadnosť, alebo ideálne nerezový materiál. 

konštrukcia klietky musí zabrániť zraneniu papagájov . Ostré hrany môžu spôsobiť odreniny až porezania, veľké otvory môžu spôsobiť udusenie. Najvhodnejšia je konštrukcia, kedy sú jednotlivé diely ako celozvarený komplet. 


Ako veľkú klietku, s akými drôty a s akým rozstupom drôtov
- Rozstupy medzi drôtmi musia byť maximálne tak veľké, aby medzi drôty nestrčil papagáj hlavu (nesmie byť schopný uviaznuť hlavou medzi drôtmi) 

- Sila drôtu je daná veľkosťou papagája a jeho silou v zobáku . Napriklad pre Žaka je dostatočný priemer drôtu 4 mm, ale pre Aru alebo Kakadu je nutný priemer drôtu 6 mm. Ak nedodržíte minimálnu hrúbku drôtu, môže sa stať, že sa klietka zničí veľmi skoro  alebo v horšom prípade sa môžu vytvoriť nebezpečné zóny, v ktorých sa môže papagáj zachytiť a ublížiť si.
- Veľkosť klietky je daná jednak druhom papagája a jednak možnosťami priestorovými a finančnými. Všeobecne platí, že väčšia klietka je vždy lepšia. Minimálna veľkosť je však taká, aby si papagáj mohol pohodlne roztiahnuť a pretrepať obe krídla naraz. 
- vyberte si takú klietku, ktorá má horizontálne aj vertikálne mreže, lebo väčšina papagájov rada šplhá čím sa zabavia a zároveň si tým precvičujú svaly.


Jednoduchá údržba
- je nutné, aby na klietke neboli miesta zle dostupné, ktoré sa nedajú vyčistiť 
- medzera medzi roštom a zásuvkou by mala byť dostatočná, aby papagáj cez rošt nedosiahol na noviny, ktoré sa väčšinou umiestňujú na dno. V opačnom prípade je schopný znečistiť celé okolie - je to pre neho zábava a tiež môže zjesť staré znečistené kŕmenie a pod. 
- počet kŕmiacich misiek - čím viac tým lepšie - môžete poskytnúť naraz viac druhov kŕmenia.  
- klietka by mala byť vybavená lapačom nečistôt (väčšinou plechové goliere okolo klietky) - výrazne sa tým znižuje znečistenie okolia. 
- farbu klietky väčšinou vyberáme podľa interiéru a farby papagája, ale je samozrejmé, že tmavšia klietka s tepanou farbou sa lepšie udržiava, než čisto biela klietka. 
- rošt aj šuplík musia byť vyberateľné bez otvárania klietky - toto vám výrazne uľahčuje údržbu klietky.


Konštrukcia klietky
- Hlavné dvere musia byť dostatočne veľké, aby ste mohli ľahko papagája vybrať 

- zámok hlavných dverí musí byť pre papagája nemožné otvoriť. Papagáje sú veľmi inteligentné a odpozorováním sú schopné nevhodné zámky otvoriť. 
- Klietku vždy vybavte dostatkom rôznorodých hračiek, aby sa papagáj zabavil, mal dostatok inšpirácie, mohol sa hrať a byť aktívny.