Starostlivosť o mačiatko po príchode domov

Keď si kupujeme mačiatko od chovateľa, vo veľkej väčšine je mačiatko zdravé, odčervené a niektoré má za sebou už aj prvú vakcináciu. S väčším problémom sa stretneme, keď si mačiatko - najdúcha donesieme z vonku, keď nepoznáme jeho pôvod a zdravotný stav. Väčšina týchto mačiatok trpí mnohými chorobami. Zdravé mačiatko by malo byť aktívne, nie veľmi chudé, malo by mať peknú, lesklú, čistú srsť, bez nálezu parazitov, čisté ušká, oči a nos by mali byť bez výtoku. V opačnom prípade je lepšie okamžite navštíviť veterinára.

mačiatko4  mač

 

Väčšina mačiatok sa od matky odstavuje v 7-8 týždni veku a preto je najlepší vek pre obstaranie si nového mačiatka až od 8-9 týždňa. Mačiatka sa prvýkrát odčervujú už v 3. týždni veku, najčastejšie pastou, a potom sa odčervenie opakuje v 3 týždňových intervaloch až do 12 týždňa veku. Potom sa dospelé mačky odčervujú podľa potreby. Mačky žijúce vonku a loviace myši, preventívne raz za 3 mesiace, mačky vyložene žijúce v byte stačí odčerviť raz až dvakrát ročne, prípadne odčervovať na základe parazitologického vyšetrenia trusu. Prípravky používané na odčervenie sú vo forme pasty, tabliet alebo spot on (lokálna aplikácia na kožu medzi lopatky).

S očkovaním mačiatok sa zvyčajne začína v 8 týždňoch veku s následnou revakcináciou za 3-4 týždne. Preočkovanie je nutné každý rok, prípadne raz za tri roky v závislosti od typu vakcíny .Väčšina sa očkuje proti mačacej rinotracheitíde (mačacia nádcha), kaliciviróze (afta v dutine ústnej), panleukopénii (tzv. mačací mor) .U mačiek ktoré sú chované v početnejších skupinách sa odporúča očkovať proti chlamydióze (príznaky zápalu spojiviek, nádcha) .Ďalej sa vakcinuje proti leukémii mačiek, ktorá sa vyznačuje zjednodušene stratou obranyschopnosti organizmu. Pri cestovaní do zahraničia väčšina krajín vyžaduje aj každoročnú vakcináciu proti besnote, prípadne stanovenie protilátok proti besnote.

mačiatko1  mačiatko2

Čo sa týka kŕmenia, mačiatka sa môžu začať prikrmovať mäkkou stravou (kapsičky, paštéty), už od 4 týždňa. U opustených mačiatok je vhodné zakúpiť náhradku materského mačacieho mlieka .Od 7-8 týždňa veku môžete skúsit pridávať granule určené pre mačiatka. Mačiatko musí byť ešte kŕmené niekoľkokrát za deň na rozdiel od dospelých mačiek, ktoré sa väčšinou kŕmia tak, aby mali celý deň prístup ku granulám a vode a prípadne ráno a večer im môžeme jedálniček spestriť mäkkou stravou. Dospelým mačkám sa neodporúča pridávať mlieko, keďže mnoho z nich má po ňom zažívacie problémy (hnačka) .Dôležité je tiež, aby hlavne mačky, ktoré nemajú prístup von, mali prístup k tzv. mačacej tráve.